Městská knihovna Desná
Naposledy aktualizováno: 04.12.2018 14:48:43

OBRÁZEK : knihobeznik-logo-cs.gif

 

www.knihobeznik­.cz


DESENSKÉ KNIHY V PROJEKTU KNIHOBĚŽNÍK


Roberto Saviano – „Opak smrti“

Kyril Bonfigliori – „Pistole má přednost“


KNIHY NAJDETE V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ V RIEDLOVĚ VILEO projektu Knihoběžník

Tisíce knih byly rozmístěny po veřejných prostranstvích a v dostupných budovách, aby je mohli čtenáři najít, přečíst, doplnit jejich příběh na tomto webu a poslat dále.

Knihy, které se zapojily do projektu, jsou už od začátku neobyčejné. Žádnou z nich si čtenáři nekoupili, nýbrž je našli na veřejných místech, například v tělocvičně nebo na zastávce tramvaje. Na přebalu knihy má každá kniha samolepku s informací o tom, že kniha se zapojila do projektu Knihoběžník a má na tomto webu svůj profil. Na něm se čtenáři mohou dozvědět například její aktuální status, polohu, zdravotní stav, ale hlavně – její příběh a příběhy jejích předcházejících čtenářů.

Ten, kdo knihu najde, si ji může vzít s sebou, kam jen chce – doufáme však, že co nejdále a na co nejnetradičnější místa, kde s ní zažije vzrušující chvíle. Kniha však není jeho. Když ji přečte, budeme rádi, když se s ostatními knihoběžníky podělí o své zážitky na tomto webu. Potom ji stačí jednoduše nechat někde, kde knihu znovu kdosi najde a bude pokračovat v psaní jejího životního příběhu.


Něco není jasné? Zde jsou otázky a odpovědi:

Kdo je knihoběžník?

Knihoběžník není obyčejný čtenář. Knihoběžník nejen čte knihy, ale píše i jejich příběhy. Věříme, že každá kniha má dva příběhy. Jeden napsal do jejího nitra spisovatel, druhý můžeš napsat ty spolu s ostatními.


Kolik knih mohou knihoběžníci najít?

 V první fázi bude uvolněno víc než 500 knih, speciálně pro Knihoběžník v ČR. Aktuálně volné najdeš na mapě na stránkách Knihoběžníku. Kromě toho je v Knihoběžníku víc jak 3500 knih, hlavně na Slovensku, kde Knihoběžník funguje již od roku 2010.

 

 

Jak poznám, že kniha patří k projektu
Každá kniha má na přebalu výraznou samolepku (podívej, jakou pěknou – klikni). Zároveň je na vnitřní straně obálky krátký návod, jak se zapojit, identifikační kód a heslo knihy. Pozor, obálka knihy se nemusí shodovat s obrázkem v jejím profilu.


Co je životní příběh knihy?

Knihy mají na www.knihobeznik.cz svůj vlastní profil. Na něm se čtenář dozví její aktuální status, polohu, zdravotní stav, může si přečíst její deník nebo ho upravit a zároveň tak rozšířit její životní příběh o dojmy z knihy nebo příhodu z jejího nalezení.


Jak vytvořím knize životní příběh?

Jednoduše. Po celé České republice se nedávno narodilo a začalo žít svůj příběh více než 500 knih. Tvým úkolem je takovou knihu najít, přihlásit ji na svoje konto, přečíst a vrátit zpět mezi lidi. Různí čtenáři mohou takto postupně vytvořit životní příběh každé knihy a nechať ji cestovat nejen po České republice.


Jak funguje přihlašování a odhlašování knihy?

V první řadě ji musíš najít. Aktuální polohy knih jsou zaznačeny na mapě na www.knihobeznik.cz/mapa. Když knihu najdeš, přihlásíš ji na svoje čtenářské konto pomocí ID a hesla knihy, které jsou uvedeny na samolepce. Kniha tak získá status čtená. Následně můžeš psát příběh knihy do jejího internetového deníku. Když se rozhodneš knihu vrátit mezi lidi, odhlásíš – uvolníš ji ze svého konta. Když knihu uvolníš, bude mít status volná.


Jak se přidám ke knihoběžníkům?

Stačí se zaregistrovat na stránkách www.knihobeznik.cz.  


Co znamenají statusy knihy na jejím profilu?

Kniha může mít následující statusy: volná, čtená, ztracená
 –  volná znamená, že kniha je k dispozici pro čtenáře na daném místě
 –  čtená znamená, že ji čtenář má právě přihlášenou na svoje konto
 –  ztracená znamená, že o knize jsme už měsíc neslyšeli a její rodina se bojí o jej osud :-)


Co je to zdravotní stav knihy?

Zdravotní stav knihy vyjadřuje její opotřebování. Je to jako za školských časů, když jsme dostávali učebnice od starších kolegů. Zdravotní stav zaznamenává každý čtenář podle svého uvážení, její stav se může časem zhoršovat, ale i zlepšovat – v případě, že čtenář knihu polepí a tím vyléčí. Čtenáře, kteří mají zázračnou moc léčit lepicí páskou, máme obzvlášť rádi.


Co jsou místa?

Místa jsou jednoduše místa, kde se nacházejí knihy. Místa najdeš na mapě, každá zelená značka znamená, že na daném místě se nachází volná kniha pro knihoběžníky.


Dobře, našel jsem tedy na mapě místo, kde je kniha. Když jsem tam přišel, žádná kniha tam nebyla. Když jsem se opět podíval na mapu, kniha je stále na daném místě.

Taková situace může nastat v případě, že knihu mezitím někdo našel a vzal, ale ještě ji nestihl přihlásit na svoje konto. Vzorní čtenáři přihlašují knihy vždy co nejdříve. Existuje i druhá možnost, co se s ní stalo – knihu kdosi našel, ale velmi si ji chce nechat pro sebe. To je nám velmi líto, snad si to ještě jednou promyslí a pochopí, že kniha si zaslouží, aby nezapadla prachem v jeho poličce.


Našel jsem knihu, ale její ID a heslo jsou zničené.

Bohužel, navzdory našim nezničitelným samolepkám s příměsí titanu se to může stát. Napiš prosím e-mail na helpdesk@knihobeznik.cz, něco vymyslíme.


Kdo a proč stojí za knihoběžníky?

Organizátorem projektu je internetové knihkupectví Martinus.cz. Martinus.cz spolu s vydavatelstvy Albatros Media, Dokoran, Fragment, Host, Labyrint, Paseka a distributorem Partner Technic připravil pro knihoběžníky více než 500 knih na hledání. Projekt jsme vymysleli, protože máme rádi knihy a máme rádi zábavu. A chtěli jsme se o to s vámi podělit :-)


Mohu do projektu přidat vlastní knihy?

Ano! :-) Přidat svoje vlastní knihy do Knihoběžníka můžeš i ty, když se zaregistruješ. Stačí si přes svůj profil objednat nálepky a my ti je zadarmo pošleme, spolu s návodem, jak knihy polepit :-).


Co jsou odznaky a body?

Odznaky jsou tvá odměna! Za různé aktivity získáváš různé odznaky. Neprozradíme ti teď jaké, výběr z několika nalezneš na obrázku níže. Jejich počet budeme časem rozširovat. Čím více odznaků máš, tím si lepší knihoběžník! :-)

 

OBRÁZEK : knihobeznik-odznaky.jpg

 
Proces zabral 0.0040 sekund času a 0.71MB paměti.