velkyctvrtek.cz nejlepsiknihydetem.cz knihovny.cz Magnesia Litera sknizkoudozivota.cz
Návštěv :
Celkem : 15150
Týden : 26
Dnes : 0
Naposledy aktualizováno: 01.08.2022 09:10:26

Administrace

Základní pravidla pro práci s online katalogem

 

1. Otevřete záložku online katalog. V prvním řádku vyhledávat je přednastavena volba vyhledání ve všech dokumentech, nebo můžete zvolit jinou oblast pro vyhledávání.

 

2. Při vyhledávání podle autora zadejte příjmení, jméno. Pokud neznáte křestní jméno autora, stačí uvést příjmení. U jmen zahraničních autorek používejte tvar bez přípony -ová. Jméno i příjmení lze zadávat i s malými počátečními písmeny.

 

3. Při vyhledávání podle názvu stačí zadat začátek názvu hledaného titulu (např. první dvě slova).

 

4. Při kombinovaném vyhledávání stačí napsat do autora začáteční písmena příjmení autora a do názvu začáteční písmena názvu.

 

5. Při vyhledávání podle klíčového slova vpište výraz, který tematicky charakterizuje obsah hledané knihy, např.: vesmír, ži­votopisy, kočky, atd.

 

6. Po stisknutí tlačítka Hledat se objeví seznam titulů. Po kliknutí na název vybraného titulu se objeví katalogizační lístek a tabulka s příslušnými údaji o uložení dokumentu a možnosti půjčení. Pokud je kniha půjčena, můžete si ji rezervovat pomocí tlačítka Rezervuj.

 

Základní pravidla pro práci se čtenářským kontem

 

Pokud chcete využívat službu Konto čtenáře, zastavte se v knihovně pro zadání pinu do počítače. Můžete zde sledovat seznam Vašich výpůjček, datum vrácení a máte možnost je prodlužovat.

Číslo průkazky naleznete na její druhé straně, kde je uvedeno na konci čárového kódu.

 

1. Konto čtenáře otevřete pomocí záložky Konto čtenáře.

 

2. Po otevření samostatného okna je nutné se Přihlásit.

Uživatelské jméno: vyplníte váš email, Heslo: vyplníte datum narození ve tvaru DDMMRR
(např. 5. 6. 1981 = 050681).

 

3. Stiskem tlačítka Přihlásit budete přesměrováni do vašeho čtenářského konta.

 

4. Prostřednictvím tohoto konta si můžete kontrolovat stav vašich výpůjček, rezervovat (objednávat) knihy v knihovně, popř. výpůjčku knihy prodloužit. Naleznete zde i seznam rezervací, máte-li nějaké, datum vaší poslední návštěvy i termín, do kterého byste měli zapůjčené knihy vrátit.

 

5. Odchod ze čtenářského konta se realizuje tlačítkem Odhlásit.